Naháči a péče o ně
Mnoho lidí si naháče představuje jako rozklepané a náchylné chudinky. Jiní si dělají starosti s jejich geny a myslí si, že jde o přehnané chovatelské úsilí. Další je považují za marťany. A někteří je prostě milují. Ale jak to tedy s naháči vlastně je? Jak náročná je péče o ně?
Vzhledem k nastávající zimě začneme s klepáním. Když se zamyslím sama nad sebou, i mě je docela zima, když teplota udělá hup dolů o 25 stupňů, a být bez pořádné bundy, klepala bych se taky. Naháči, pokud nejsou zchoulostivělí, snášejí zimu celkem dobře, ale na druhou stranu nechtějme jim zakázat, že se občas klepou. Je to stejné, jako kdybychom aljašskému malamutovi zazlívali, že je mu v létě horko, funí a nechce se mu ze stínu. Každé plemeno má prostě svá specifika a propojením celého světa se různá plemena chovají v úplně jiném prostřední, než vznikla. Pokud máme podobný životní režim, neměla by nám tato specifika vadit. Je jisté, že člověk milující běžkaření a zimní sporty si raději pořídí "zimní" plemeno, zatím co alergicky náchylnější panelákový člověk, který miluje letní sporty, může tíhnout více k naháčovi. I když znám naháče, kteří žijí na horách se svými kamarády leonbergry a jsou úplně v podohě.
Co se genů týče, nedá se říci, že by naháči byli nějak výrazně geneticky zatíženi. To, že tato plemena jsou stará téměř 2000 let, ukazuje, že si geneticky stojí dobře, protože jinak by už patřila mezi vyhynulé druhy. Díky současným chovným cílům naopak vídám naháče s čím dál pevnější kostrou, krásnou hlavou a elegancí. Povahově jsou tito psi opravdu velice zajímaví a každý druh naháčů má svá specifická kouzla, která jsou tu pro ty, kdo je touží objevit. Čínský chocholatý pes je nadšenec pro agility a peruánský naháč se velice dobře hodí na coursing. Samozřejmě co jedinec, to jiná povaha, takže určitě to není dogma a svému psovi můžete "ušít" sport na míru. Pro co se naháči rozhodně nehodí, je klasický služební výcvik. Pro jejich citlivou povahu nepřichází tento přístup v úvahu, protože byste z nich velmi snadno udělali psychické trosky. Pokud vás bude naháč poslouchat z lásky, může se doslova přetrhnout.
Tak a teď k péči. Jak na to? Je to složité?
Oblékání
Naháče není nutné oblékat pokaždé, když se trochu ochladí. Naopak dopřejme mu možnost získat určitou míru otužilosti. Kdy je vhodné naháče obléci? Pokud venku fouká silný studený vítr, hustě prší nebo sněží, je velký mráz, jdeme na dlouhou procházku, budeme někde čekat apod.
Pozor - některé oblečky mohou naháčům způsobit odřeniny, takže volte měkké, pružné materiály.
Strava
Naháči jsou psi jako jiní, žádné zvláštní požadavky na stravu nemají, takže pokud jim dopřejete kvalitní kompletní krmivo, není co řešit. Bohužel na náš trh přichází mnoho různých značek, jejichž obsah ne vždy odpovídá potřebám zvířat, takže je dobré sledovat, jak dané krmivo vašemu naháčkovi prospívá. Jelikož naháči spotřebují část energie také na výrobu tepla, můžete krmné dávky o něco zvýšit. Málokterý naháč trpí obezitou. Na duhou stranu tlustý naháč nevypadá esteticky moc dobře, takže mu hlídejte linii.
Zabřeznutí a porod
Naháči nemívají se zabřeznutím ani porody téměř žádné zvláštní problémy. Matky se o svá mláďata starají pečlivě a samostatně. Císařské řezy jsou ojedinělé.
Místo na spaní
Naháči rozhodně nejsou psi do kotce a nehodí se pro celoroční pobyt venku. Jinak pokud má pejsek své místečko, kde není průvan a je zde běžná pokojová teplota, bude spokojen. Pokud je podlaha studená, měl by mít v pelíšku vrstvu deky nebo psí matraci. Co naháči opravdu milují, jsou chlupaté deky, umí se nádherně zachumlat. Kdo nechává svého naháče spát v posteli, pozná, že se neskutečně rád tulí. Naháči milují kontakt kůže na kůži, proto se naháči navzájem nejen poznají, ale také vyhledávají.
Lidé
Lidé? Zvláštní potřeba, že? Nicméně naháči bez svých lidí být nemohou, prostě je ke svému životu potřebují. Rádi se mazlí, dělají různé kousky, vesele vás vítají a milují vás. Bez svých lidí budou nešťastní.
Sporty
Naháči milují pohyb a činnost, i když vydrží také vyspávat na gauči. Mají obrovskou radost z pohybu a pokud jim to umožníte, ukáží vám, kolik energie a inteligence se v nich skrývá.
Kůže a péče o ni
Kůži naháčů můžeme až na potřeby pH přirovnat k péči o kůži lidskou. Když čtu, že naháči „nesmrdí" typicky po psím, vyloudí se mi na tváři úsměv, protože znám lidi, kterým naháči „smrdí". Proč to tak je? Naháči opravdu nemají typický psí zápach, ale pokud nebudete naháče pravidelně koupat, je jasné, že vonět nebude. Představte si, jak by „voněl" týden nemytý člověk, a to člověk neběhá bos po zemi... Pejsci než zvládnou čůrání bokem si také často trochu pomočí bříško či nožku.
Budu teď uvádět své vlastní zkušenosti, pro případ, že by měl někdo jiné, nechť je připíše do komentářů pod článkem. Já osobně koupu své naháče ideálně jednou týdně. Někdy, když se zašpiní tak i vícekrát. Po více než týdnu již pejsek pomalu vonět přestává, takže neváhejme s hygienou. Pomocí mi jsou vlhké dětské ubrousky, kterými se dá kůže osvěžit během týdne.
Koupání se nebojme, protože celý proces vám nezabere víc než 15 minut.
Koupání
Připravíme si žínku, kvalitní psí šampon nebo dětské mýdlo. Vodu naředíme, aby nebyla příliš teplá, a kůži navlhčíme. Na žínku naneseme šampon nebo mýdlo a pejska vydrbeme. Osrstěné části umyjeme šamponem, jako u každého jiného psa. Poté mycí prostředky důkladně opláchneme.
Jednou za 14 dní doporučuji použít peeling na tělo. Pomáhá odstranit šupinky staré kůže a ta se pak stává prodyšnější a jemnější.
Po koupeli pejska vysušíme ručníkem a kůži namažeme. Nám se osvědčila měsíčková indulona, která zklidňuje a dobře se vstřebává (naháči se mají tendenci lízat, takže ne velké vrstvy, aby jí také nezbaštili). Mezi koupáními můžeme kůži promazat podle potřeby, když vidíme, že je vysušená. Není dobré to moc přehánět, protože se tím ucpávají póry v kůži. V zimních měsících někdy promazávám naháče i modrou indulonou, která kůži důkladně promastí. Zejména konce uší a tlapky dobře chrání před mrazem a chladem. Každý chovatel naháče má však své recepty na tu nejlepší kosmetiku.
Po koupeli nechoďte v chladném počasí hned ven, protože tělo naháče je rozpařené.
Zvláštnosti
Naháči mají pubertu stejně jako lidé, i co se kůže týče. V dospívání jim mohou naskakovat pupínky a beďary a podobné věci. Nelekejte se, toto období pomine! Nedávno jsem slyšela případ, kdy veterinář (zřejmě neznal naháče osobně) usoudil, že pes má atopický ekzém a odsoudil ho na smrt!
V tomto období můžeme požívat vody a krémy přímo na akné. Peeling určitě ne do zanícené kůže. Nemažeme příliš, protože ucpávání pórů by se zhoršilo. Ideální je, když máte kontakt se svým chovatelem a můžete s ním tyto věci konzultovat.
Depilace a holení
Tlamičku čínského chochotalého psa vyholujeme, podobně jako u pudla, do hladka - můžeme klasickou pěnou na holení a holícím strojkem, jinak lze pro domácí použití použít strojek na stříhání psů s vyholovací hlavou.
Přebytečné chloupky na těle naháče je vhodné (na výstavy nutné) depilovat. Pokud naháče zvykáme na tuto proceduru od mala, zvládá to celkem dobře. Depilace má mnoho výhod. Chloupky slábnou, je jich méně a méně, pes je na omak příjemný a dlouho tak vydrží. Majitelé, kteří své miláčky litují a holí je, docílí spíše toho, že pes je na omak hrubý, chloupky tvrdnou a neustupují a pes rychle zaroste.
Po depilaci je vhodné naháče namazat zklidňujícím krémem, mě se osvědčil Bepanten plus, který zároveň velice dobře zklidňuje odřeniny a škrábance. Interval depilací je různý dle toho, jak rychle danému jedinci chloupky narůstají, ale rámcově cca 1 za měsíc (nejedná se o depilaci klasické srsti, naháčům, podle toho jaký jsou mezytyp, roste určité množství chloupků, které jsou daleko od sebe a jsou trdší než srst).
Antiparazitika
Také naháčům můžeme dávat antiparazitika, i když blechy na nich dlouhodobě z pochopitelných důvodů nezůstávají. Nicméně klíšťata se ráda přisají a bleší kousnutí dokáže kůži podráždit. Když jdeme do lesa, můžeme použít repelent. Rovněž komáři si rádi přihřejí polívčičku a pes má pak tendence se drbat a drbat. Na štípance lze použít Fenistil gel, který kousnutí hmyzem dobře zklidní.
Injekce
Očkování probíhají u naháčů stejně jako u jiných plemen, jen pamatujme na jednu zásadu - injekce nechávejte naháčům aplikovat výhradně do svalů. Pokud je injekce aplikována pod kůži, mohou se objevit nehezké skvrny. Ale i pokud pomineme estetický ráz celé věci, je tu ještě jedno hledisko - injekce aplikovaná pod kůži může psa svědit a ten se bude potom tak urputně škrábat či vykusovat, že pak budete léčit někdy i závažné poranění kůže.
Pokud se vám naháči líbí, nemějte strach si je pořídit. Odměnou vám bude veselý a milý společník, ostražitý hlídač , ale také domácnost bez chlupů. Pečlivě vybírejte chovatele, který by vám měl být pomocníkem a rádcem pro dobu, kdy už budete mít štěňátko doma, ale to ostatně platí pro všechna plemena.